Jdi na obsah Jdi na menu
 


Háčkovaný náhrdelník

Co budeme potřebovat: Tenkou bavlněnou přízi (použila jsem Sněhurku v barvě režná), jantar, drobné korálky (rokajl) v tomto případě žlutozelené, dva háčky - tenčí a silnější, jehlu, trochu trpělivosti a šikovné ruce. (V případě, že se budete chtít hotovým výrobkem pochlubit na stránkách Chytré ženy, tak i digitální fotoaparát a USB kabel - ty ale nejsou podmínkou).

nahrdelnikJak postupovat : 1. Ustřihneme si 5 vláken příze dlouhých 330 cm. Z vláken si vytvoříme jeden svazek. Na jeden konec navlékneme podlouhlý kamínek, který bude sloužit jako zapínání. Nad i pod korálkem uvážeme uzel. Pod uzlem vytvoříme pevnou smyčku a z ní začneme háčkovat řetízek. Háčkujeme ze všech vláken zároveň celkem 30 řetízkových ok. Posledním okem provlékneme vlákna, ale příliš neutahujeme.

2. Nyní si oddělíme první z vláken. Na volném konci navlékneme jehlu a pak i korálky a kamínky. A to v pořadí 3 korálky - 1 kamínek - 2 korálky - 1 kamínek - 2 korálky - 1 kamínek a 3 korálky (celkem tedy 3 kamínky a 10 korálků). Odstraníme jehlu a na opačném konci uháčkujeme pomocí tenčího háčku 10 řetízkových ok. K vytvoření prvního oka s výhodou použijeme poslední oko "společného" řetízku. A to tak, že je propíchneme háčkem, nahodíme a protáhneme bavlnku. Za desátým očkem řetízku si přisuneme k háčku první korálek a v řetízku pokračujeme tak, že nahodíme až za korálkem. Tím korálek připevníme. Následně uděláme 10 řetízkových ok, připevníme další korálek a tímto způsobem pokračujeme až za poslední korálek, kde uděláme ještě 10 řetízkových ok. Řetízek neukončujeme.

3. Obdobným způsobem budeme postupovat i na druhém vláknu, jen na začátku navlečeme na střídačku 10 korálků a 9 kamínků a mezi jednotlivými korálky a kamínky, i na začátku a konci uděláme 7 řetízkových ok.

4. Na třetí vlákno navlékneme 3 korálky, pak střídavě 1 kamínek a jeden korálek, za čtvrtým kamínkem pak ještě 3 korálky (celkem 4 kamínky a 9 korálků) a počet ok mezi korálky, kamínky, na začátku a na konci bude 12.

5. Na čtvrtém vláknu bude postup následující: 3 korálky - 1 kamínek - 1 korálek -1 kamínek -1 korálek - 1 kamínek - 3 korálky (3 kamínky a 8 korálků), počet ok jednotlivých úseků bude 16.

6.Konečně na páté vlákno navlékneme 5 kamínků a 8 korálků v pořadí: 2 korálky - 1 kamínek - 1korálek - 1kamínek - 1 korálek - 1kamínek - 1korálek - 1 kamínek - 2 korálky. Počet meziok bude 9.

7. Pokud jste s tím dosud nesekly, nyní navlečte všechna koncová oka jednotlivých řetízků na silnější háček. Z jednotlivých vláken opět vytvoříme svazek a uháčkujeme 30 řetízkových ok. Na konci pak ještě asi 5 řetízkových ok, která budou tvořit poutko zapínání (nutno vyzkoušet, aby korálek sloužící jako zapínání nevyklouzl). Konec řetízku přeložíme a konce vláken obtočíme a zavážeme, aby vzniklo poutko zapínání.

8. Konce vláken odstřihneme.

9. Náhrdelník navlékneme na hrdlo a nosíme s hrdostí a vědomím, že vlastníme originál.


Co dělat když:

1. neumím uháčkovat řetízek. Doporučuji odbornou konzultaci s někým, kdo to umí.

2. nemám podlouhlý kamínek na zapínání, nejde mi připevnit, nebo mi nejde udělat koncové poutko: Uvědomit si, že je náhrdelník dostatečně dlouhý, aby šel přetáhnout přes hlavu a oba jeho konce jednoduše zavázat na uzel. 

3. jednotlivá vlákna se mi zamotala. Obrnit se trpělivostí a postupně je rozmotat.

 

Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
Vyrob si sama: Háčkovaný náhrdelník
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář