Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deprese

 

http://nd03.jxs.cz/941/792/069d37c01c_66740580_o2.jpgDeprese je velmi závažná psychická porucha. Pokud se pacient který ji trpí neléčí, mohou být důsledky katastrofální. Mezi hlavní symptomy patří trvale zkleslá nálada, upadlý zájem o okolí, absence pozitivního myšlení, apod.

Pacient trpící depresí trvale pociťuje úzkost, jeho citová vazba k okolí se stále více oslabuje a tvoří si vůči ní bariéru, díky ní se po té cítí osamocen. Takový člověk se pak dostane do začarovaného kruhu kdy ztratí zájmy a ke všemu se chová apaticky. Cítí se na obtíž.

Depka a deprese

Slovo deprese se v dnešní společnosti přetransformovalo do zvučnější „depky“. Lidé si často neuvědomují jak hluboce se mýlí když o nárazově špatné náladě hovoří jako o depresi. Pokud má někdo špatnou náladu po nudném nedělním odpoledni, těžko můžeme hovořit o nemoci. Takoví lidé si těžko uvědomují co deprese je a jako třešnička na dortu je, pokud zlehčují utrpení ostatních o němž se domnívají, že něco skutečně vědí a čím si údajně prošli. Rady a zkušenosti od těchto lidí nemají pro člověka trpícího depresí, naprosto žádnou váhu.

Léčba deprese

Léčba deprese je zdlouhavá a náročná věc, ale co je třeba zdůraznit je, že funguje. Hlavní je si přiznat, že máme problém. Není se za co stydět, deprese je nemoc jako každá jiná, akorát není na první pohled pro ostatní vidět.

 

 

Psychoterapie

PsychoterapiePsychoterapie je soubor léčebných metod a postupů s jejichž pomocí se snaží psycholog ulehčit našemu trápení. Nefunguje to tak, že by vzal pušku a střelil nás mezi oči ;) ale naopak rozebere náš problém ze správného konce. Upřímně já jsem byl vždycky k jakýmkoliv duševním terapeutům skeptický, ale přesvědčil jsem se o opaku. Pokud máte to štěstí, že se léčite u dobrého psychologa, může vám opravdu pomoci.

Pokud máte ale pocit, že vám váš doktor nesedí jako člověk, nebo je vám pobyt s ním v jedné místnosti nepříjemný, raději odejděte a zkuste se podívat po novém lékaři. Nemůžete se svěřovat člověku, pokud mu nevěříte a u lékařů to platí dvojnásob. To se týče soukromých terapeutů, ty vám zpravidla věnují větší péči a bývají více vstřícní, ale není to pravidlem. Mnoho lidí vyzkouší spoustu psychologů či psychiatrů, než najdou toho pravého, je to do jisté míry jako hledání životního partnera, akorát zde je výběr hodnocen především měřitelnými schopnosti a lidskostí.

Psychoterapie není jen pouhé žvatlání o problému. Je to především situace, kdy můžete někomu říci co vás skutečně trápí bez toho, aniž by jste byly označováni za blázna. Proto se často doporučuje, nesvěřovat se s tím, že máte depresi, hned každému na potkání. Psycholog ví o čem mluvíte, pozná kde je problém a ví jak na něj. Často ani nejsou potřeba léky, ale spousta lidí je ráda zobá, protože je to řešení, které funguje hned a člověk nepotřebuje pracovat sám se sebou. Je to rychlé a snadné řešení, ovšem já osobně mám raději práci s myslí. Kdy samy trénujete vaše vědomí a odolňujete se proti nepříznivým vlivům okolí.

 

http://nd01.jxs.cz/228/990/ace2941d2b_8579900_o2.jpg

Antidepresiva

AntidepresivaAntidepresiva jsou léky, které nám mohou pomoci zmírnit projevy deprese, nebo se jí s jejich pomocí můžeme úplně zbavit. Antidepresiva jsou léky na předpis, nemůžete si je tedy běžně koupit v lékarně, ale musí vám být předepsány vaším terapeutem. Tyto léky se nesmí užívat nárazově. Musí se brát pravidelně a dlouhodobě, teprve potom se mohou projevit žádoucí účinky. Jsou různé druhy antidepresiv, po některých je člověk ospalý, po jiných zas hyperaktivní. Záleží na předepsané dávce a typu léku. Mezi nejznámější antidepresiva patří Zoloft, Xanax, Prozac, a Cipralex. Antidepresiva se také dělí na různé skupiny (SSRI, NRI, SNRI, MAOI a Tricyklická antidepresiva). U nás se nejčastěji používají léky skupiny SSRI, což jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, což zjednodušeně řečeno znamená, že nám do těla pumpují více serotoninu. Serotonin je „hormon dobré nálady“, díky němu se lehce řečeno cítíme dobře.

 

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT-qHBzIqU9rDcBNyrTojKSmb79cSCiNbTAxRi_dZ3xfQZXI_wZgm0R3NZqVQ

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář